Newsroom Topnorma

Newsroom Topnorma

Nowa odsłona świdermajera

Neoświdermajer – tak nazywana jest współczesna stylizacja świdermajer, połączenie tradycji z nowoczesnością. Przykładem takiej architektury są Apartamenty Józefów, zakończona właśnie inwestycja pod Warszawą

Estetyka projektów w Józefowie, ze względu na historię miejsca i uwarunkowania planistyczne, nawiązuje do lokalnego stylu świdermajer, ale przy budowie budynku przy ul. Ogrodowej zastosowano najnowsze rozwiązania architektoniczno-technologiczne.

Apartamenty Józefów stanowią przykład inspirującej i udanej architektury neoświdermajer,  przyciągają uwagę odbiorcy lokalnym genius loci, wyrażonym przez połączenie miejscowych tradycji letniskowych i uzdrowiskowych z nowoczesną i funkcjonalną architekturą  – uważa Robert Lewandowski, pasjonat stylu świdermajer i autor portalu swidermajer.pl, wydawca czasopism „Świdermajer” oraz „Andriollówka”, periodyku popularyzującego m.in. życie i twórczość Elwiro Michała Andriollego (twórcy kolonii nadświdrzańskich, drewnianych willi letniskowych, które zapoczątkowały lokalny styl). Nazwę „świdermajer” zawdzięczamy poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który w jednym ze swoich wierszy połączył żartobliwie znany styl biedermeier z nazwą malowniczej rzeki Świder, przepływającej przez Józefów.

Nawiązania do stylu świdermajer zastosowano w zakresie bryły, detalu oraz rozwiązań materiałowych budynku. Głównym częścią dziedzińca dostępnego dla mieszkańców Apartamentów Józefów jest drewniana altana, która wykonana jest w całości z elementów charakterystycznych dla świdermajera. Budynek tworzą dwa wyraźne skrzydła, połączone ze sobą w parterze za pomocą przeszklonego holu. Takie rozwiązanie pozwoliło nie tylko na prawidłowe oświetlenie i nasłonecznienie mieszkań – reprezentacyjne lobby z recepcją nawiązuje funkcjonalnie do uzdrowiskowych tradycji Józefowa.

Połączenie przestronnej recepcji z aneksem dla oczekujących gości, z wewnętrznymi ciągami komunikacyjnymi oraz z widokiem na rozległy ogród i drewnianą altanę w stylu świdermajer, której fotograficzne motywy pojawiają się w architekturze wnętrza, może wprowadzić w sielankowy, letniskowy nastrój niezależnie od pory roku – ocenia Robert Lewandowski.

Ekspert podkreśla także, że otoczenie „Apartamentów Józefów” nie zostało ograniczone strzeżonym parkanem i wysoką bramą wjazdową – rozwiązaniami bardzo często stosowanymi przy innych inwestycjach na rynku pierwotnym.

Wręcz przeciwnie, część terenu biologicznie czynnego została rozgrodzona i wraz z elementami małej architektury płynnie wkomponowana w otwartą przestrzeń miasta, a sam budynek nie dominuje pośród starego drzewostanu – mówi Robert Lewandowski.


Wizualizacja Apartamentów Józefów z elementami stylu świdermajer była częścią wystawy    „Miasteczko Świdermajer. Dziedzictwo Andriollego”, towarzyszącej konferencji naukowej „Miasto jako tekst kultury. Organizacja, semiotyka, mieszkańcy” (UMCS, 2015) oraz była prezentowana podczas tegorocznego, VIII. Festiwalu Otwarte Ogrody – Miasteczko Świdermajer 2016, cyklicznego wydarzenia poświęconego historii, architekturze i dziedzictwu kulturowemu Józefowa oraz linii otwockiej.

Dbałość o estetykę projektu ze względu na historię miejsca czy uwarunkowania planistyczne to nieodłączny element związany z inwestycjami dewelopera, który wybudował Apartamenty Józefów – spółki Topnorma. Wizję budownictwa Topnormy doceniło międzynarodowe grono. Jedna z wcześniejszych  inwestycji dewelopera – Apartamenty Radosna w Warszawie – została nominowana do prestiżowej nagrody CEPIF & International Herald Tribune Awards na najlepszy projekt mieszkaniowy zrealizowany w Europie Centralnej w 2008 roku.

Autorem projektu architektoniczno-budowlanego Apartamentów Józefów jest architekt Artur Szafrański z firmy Sceno Kreacje, która jest także głównym wykonawcą inwestycji.

 

Zdjęcia inwestycji Apartamenty Józefów:

topnorma.pl (zakładka Projekty)

http://topnorma.pl/blog/2016/03/02/apartamenty-jozefow/

Łukasz Cichosz, Topnorma